کوپ سنگ بازالت

سنگ بازالت یکی از فراوان‌ترین سنگ‌ها بر روی کره زمین می‌باشد که با توجه به خصوصیات و ویژگی‌هایی که دارد در صنایع مختلف به خصوص صنعت ساختمان‌سازی بسیار کاربرد دارد. سنگ بازالت به شکل کوپ سنگ بازالت از معادن مختلف استخراج شده و برای مصارف گوناگون در اختیار صنایع مختلف قرار می‌گیرد. بیشترین استفاده از سنگ بازالت در ساختمان سازی است که فعالان این عرصه با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد این نوع سنگ و قیمت اقتصادی و مقرون به صرفه، به عنوان اولین انتخاب سنگ بازالت را برای استفاده انتخاب می‌کنند. از سنگ بازالت برای طراحی نمای ساختمان و یا کفپوش محوطه‌های باز بناها و یا به عنوان عایق حرارتی در دیوارها و سقف ساختمان که به نام پشم سنگ معروف است، استفاده می‌شود. برای استفاده در ساختمان‌سازی انواع برش سنگ بازالت وجود دارد که در ادامه با آن آشنا خواهیم شد.

سنگ بازالت چیست؟

قبل از آشنایی با کوپ سنگ بازالت بهتر است کمی با این نوع سنگ و خصوصیات آن آشنا شویم. سنگ بازالت یک سنگ آذرین بیرونی است که ماحصل خروج گدازه‌های آتشفشانی از دهانه‌های آتشفشان و سرد شدن آن بر روی سطح زمین است. گدازه‌های آتشفشانی که سنگ بازالت را می‌سازند دارای درصد کمی سیلیس هستند (بین 45 تا 52 درصد) که این درصد کم باعث افزایش گرانروی آن‌ها شده و به همین خاطر در برخی موارد شاهد این هستیم که این گدازه‌ها سطحی در حدود 20 کیلومتر مربع را پوشش داده است و به سنگ بازالت تبدیل شده است. به همین علت است که بازالت به فراوان‌ترین سنگ بر روی کره زمین تبدیل شده است.

سنگ بازالت یک سنگ تیره رنگ است که بافت متراکم، سخت و دانه‌ریز دارد و ماهیت قلیایی دارد. این سنگ از کانی‌های پیروکسن، اولیوین و پلاژیوکلاز تشکیل شده است و یک سنگ مافیک است. اصطلاح مافیک به سنگ‌هایی اطلاق می‌شوند که حاوی مواد معدنی به همراه مقادیر قابل توجهی از آهن و منیزیم هستند و به عبارتی از سیلیکات‌های آهن و منیزیم هستند. کانی‌های اولیوین و پیروکسن از جمله کانی‌های هستند که درصد قابل توجهی از آن‌ها از منیزیم و آهن می‌باشد و از آنجا که بازالت از کانی‌های اولیوین و پیروکسن تشکیل شده است یک سنگ مافیک به شمار می‌آید.

بازالت یک سنگ دوستدار محیط زیست و غیر سمی است که مقاومت و عمر بسیار خوبی دارد و در برابر حرارت و دمای بالا بسیار مقاوم است و به عنوان یک عایق حرارتی قابلیت استفاده دارد. این سنگ بسیار با دوام است و در برابر تغییرات محیطی و دمایی مقاومت خوبی از خود به نمایش می‌گذارد. سن بازالت در برابر نفوذ آب، سایش، ترک خوردگی و ضربه مقاومت خوبی دارد.

کوپ سنگ بازالت

کوپ سنگ بازالت چیست؟

پیش از آشنایی با انواع برش سنگ بازالت بهتر است که با اصطلاح کوپ سنگ آشنا شویم. کوپ سنگ یا همان بلوک سنگ در واقع همان سنگ خام است که از معدن استخراج شده و به دست تولید کننده رسیده است

سنگ‌هایی که از معادن مختلف استخراج می‌شوند به شکل مکعب و یا مکعب مستطیل به وسیله اره‌های زنجیری و دستگاه‌های بسیار پیشرفته برش داده شده و برای مصرف به تولید کننده ارسال می‌شوند. کوپ سنگ بازالت نیز همان برش‌های بزرگ از سنگ خام بازالت استخراج شده از معادن است که به صورت بلوک‌های بزرگ مکعبی یا مکعب مستطیل به منظور استفاده‌های مختلف برای تولیدکنندگان ارسال می‌شود. کوپ سنگ یا هر نوع سنگ دیگری که از معادن در دل کوه‌ها استخراج می‌شوند دارای درجه‌بندی و کیفیت‌های متفاوتی هستند که آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند که به شرح زیر می‌باشد:

  • سنگ تک کوپ: به محصولات درجه یک استخراج شده به اصطلاح تک کوپ گفته می‌شود زیرا این محصولات از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. تک کوپ سنگ بازالت با کیفیت‌ترین سنگ بازالت استخراج شده از معادن است. ابعاد سنگ‌های تکک کوپ معمولا بسیار بزرگ بوده و به صورت شش ضلعی هستند. این سنگ‌ها بسته به نوع سنگ استخراج شده معمولا بیش از 25 تن وزن دارند و به همین خاطر حمل و نقل آن‌ها به وسیله تریلی‌های بزرگ و به صورت تکی انجام می‌شود. یکی از مهم‌ترین دلایلی که نشان دهنده کیفیت بسیار بالای سنگ‌های تک کوپ می‌باشد، این است که این سنگ‌های فاقد هرگونه ترک خوردگی یا شکستگی می‌باشند.
  • سنگ دو کوپ: همانطور که از نام این سنگ‌ها مشخص است، سنگ‌های دو کوپ از دو سنگ تک کوپ تشکیل شده‌اند. به عبارت دیگر هر 2 عدد سنگ دو کوپ تشکیل دهنده یک سنگ تک کوپ هستند. این سنگ‌ها از نظر کیفیت با سنگ‌های تک کوپ تفاوتی ندارند و تنها تفاوت آن‌ها در این است که وزن کمتری را به خود اختصاص داده‌اند و در دسته‌بندی محصولات در رده دوم قرار گرفته‌اند. سنگ دو کوپ بازالت از نظر کیفیتی با سنگ تک کوپ آن تفاوتی ندارد. برای حمل و نقل سنگ‌های دو کوپ نیز از تریلی‌های بزرگ استفاده می‌شود اما با توجه به کمتر شدن وزن هرکدام از کوپ‌ها به جای یک سنگ، دو سنگ با وزن کمتر بارگیری می‌شود. شکل سنگ‌های دو کوپ نیز می‌تواند به صورت مکعب یا مکعب مستطیل باشد و برای آن‌ها شکل خاصی در نظر گرفته نشده است.
  • سنگ سه کوپ: همانند سنگ‌های دو کوپ، سنگ سه کوپ نیز از 3 عدد سنگ تک کوپ تشکیل شده است و به عبارت دیگر هر 3 عدد سنگ سه کوپ تشکیل یک سنگ تک کوپ می‌دهند. سنگ‌های سه کوپ سنگ بازالت نیز از لحاظ کیفیت با سایر سنگ‌ها متفاوت نیستند.

در این دسته‌بندی، ویژگی که آن‌ها را نسبت به یکدیگر متمایز می‌کند ابعاد سنگ‌ها می‌باشد. در مورد کوپ سنگ‌ها هرچقدر که ابعاد سنگ بزرگتر باشد، ارزش آن بسیار بیشتر است. اما شاید در ذهن خود این سوال را مطرح کنید که چرا به این شکل است؟ حمل و نقل سنگ‌های کوچکتر که ساده‌تر بوده و هزینه کمتری دارد. اما باید گفت که سنگ‌های کوپ سنگ‌های خام هستند که از معدن استخراج شده و به کارخانه‌های تولیدی ارسال می‌شوند تا آن‌ها بتوانند محصولات خود را تولید کنند. به عیارت دیگر این سنگ‌ها برای تولید محصولات مختلف باید فرآوری شده و برش داده شوند. هرچقدر که ابعاد سنگ بزرگتر باشد تولید کننده قادر خواهد بود که سنگ را در ابعاد مورد نیاز خودش برش داده و محصولات خود را تولید کند. در واقع دست تولید کننده برای اعمال هرگونه برش باز خواهد بود.

به همین خاطر است که سنگ‌های تک کوپ سنگ بازالت از ارزش بالاتری برخوردار هستند زیرا به تولید کننده این اجازه را می‌دهد که سنگ را در ابعاد مورد نیاز و دلخواه خودش برای تولید محصولات مختلف برش دهد. در این دسته‌بندی ارائه شده از سنگ‌های کوپ، در صورتی که سنگ‌ها ابعادی کوچکتر از سه کوپ داشته باشند به عنوان لاشه سنگ شناخته می‌شوند.

اما در مورد کاربرد کوپ سنگ بازالت باید گفت که از آن برای انواع برش سنگ بازالت استفاده می‌شود. به این ترتیب که از سنگ‌های با ابعاد کوچک تر (سه کوپ یا لاشه سنگ) برای ایجاد برش‌های مربعی با ابعاد 30، 40، 50، 60، 70 و 80 استفاده می‌شود. از سنگ‌های با اندازه خیلی بزرگ (سنگ تک کوپ) برای برش اسلب در بازالت استفاده می‌شود و برای سنگ‌های با اندازه کمی کوچکتر (سنگ دو کوپ) برای برش تایل استفاده می‌شود. تایل و اسلب در بخش‌های مهمی از ساختمان‌سازی از دکوراسیون داخلی گرفته تا تولید وسایل تزئینی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

برای استفاده از سنگ‌های معدنی حتما باید بعد از استخراج برش داده شوند. هر چقدر ابعاد سنگ بزرگتر باشد (تک کوپ) روند برش آن برای کارخانه سنگ‌بری ساده‌تر خواهد بود. ابزارهای که برای برش کوپ مورد استفاده قرار می‌گیرند سنگ اره یا تیغه‌های الماسی است. حال اگر قرار باشد برای تولید سنگ‌های ساختمانی سنگ کوپ برش داده شود باید از ابزارهای قوی‌تری مثل براده های فولاد و چدن، انواع فرزهای دستی، طولی‌بر و كله‌بر استفاده شود.

سنگ بازالت که یکی از پر کاربردترین سنگ‌های ساختمانی در جهان می‌باشد و در قسمت‌های مختلفی از ساختمان از نما گرفته تا عایق‌های حرارتی مورد استفاده قرار می‌گیرد به فراوانی در کره زمین و در معادن یافت شده و استخراج می‌شود. تمامی سنگ‌های ساختمانی از جمله گرانیت، تراورتن و … به صورت قطعات بزرگی با وزن‌ بالای 25 تن برش داده و استخراج می‌شوند و به دست تولید کننده می‌رسند تا تولید کننده بتواند با فرآوری آن و ایجاد برش‌های دلخواه در شکل و اندازه‌های مختلف محصولات متنوعی را تولید و روانه بازار کند. بازلت نیز به صورت کوپ سنگ بازالت استخراج شده و برای تولید محصولات تایل و اسلب که در بخش‌های مهم ساختمان کاربرد دارند برای تولید کنندگان ارسال می‌شود.